а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повреда

мн. повреди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2953
1. Повредено место на телото, рана од удар и сл.
Англиски: injury Албански: lëndim
Употреба: Медицина
Примери:
При падот, поминал со мали повреди.
Тешка телесна повреда.
2. Постапка, чин со кој се прекршува определен пропис, закон и сл. Пречекорување на надлежностите.
Англиски: offence Албански: kundërvajtje
Употреба: Правда
Примери:
Повреда на законот.