а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повреден

повредени
Вид збор: Придавка
Ранг: 7922
1. Со нанесена телесна повреда.
Англиски: injured Албански: i lënduar
Употреба: Медицина
Примери:
Повреден во сообраќајна несреќа.
2. Со нанесена душевна повреда.
Англиски: offendet Албански: i ofenduar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се чувствувам повреден од твојата безобѕирност.
Изведенки
повреден м.
мн. повредени
повредено лице
Пример: На патот кон селото има многу повредени, па и жртви.