а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повремен

повремениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10176
1. Што се јавува, што се случува одврене-навреме.
Англиски: occasional
Примери:
Имал повремени болки во градите.
Повремено наоблачување.
2. За весник, публикација - што излегува во определени денови, рокови.
Англиски: periodical
Примери:
Повремено списание.
Изведенки
повременост ж.
(едн.)