а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повреме

Вид збор: Прилог
Ранг: 39355
Во составот: со повреме - порано, додека е време.
Англиски: timely
Примери:
Се прибрале дома со повреме.