а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поврие

повријат; повриј, повријте; поврив, поврија; поврил; повриев, повриеја; повриел; повриен
Вид збор: Глагол, свршен
Остане да врие уште некое време.
Англиски: boil
Изведенки
поврива несв.
повриваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК