а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поврска

мн. поврски
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 43057
(обично во мн.) Врвци за врзување чорапи под колената.
Англиски: garter
Примери:
Црвени поврски украсени со раскошен златен орнамент.