а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поврти

повртат; повртел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56227
1. Врти малку, кратко време.
Англиски: roll Албански: rrotulloj, shpërvjel
2. повртка
Албански: rrotulloj, sillem
3. (се поврти) Се врти малку, кратко време.
Англиски: roll Албански: sillem, rrotullohem
Примери:
Остави го нека се поврти.
4. (се поврти) Се задржи (бесцелно), се позанимава малку, кратко време.
Англиски: stroll Албански: shëtis, bredh
Примери:
Се поврти малку и си отиде.
Изведенки
повртува несв.
(се) повртуваат