а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

површина

мн. површини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1456
1. Горната, надворешната страна на нешто (вода, земја, предмет).
Англиски: surface Албански: sipërfaqe
Примери:
нечиста површина
мазна површина
Плива по површината на водата.
2. Земјиште како предмет на мерење, измерена единица, целина.
Англиски: area Албански: sipërfaqe
Употреба: Земјоделство
Примери:
посеани површини
Располага со мали површини.
површини по тутун
3. Горниот слој на земјата.
Англиски: surface Албански: sipërfaqe
Примери:
Рудата се копа по површината.
4. Надворешна граница на геометриско тело.
Англиски: surface Албански: sipërfaqe
Употреба: Математика
Изрази
(Ќе) излезе на површината - (ќе) стане познато.