а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повте

повтат; повти, повтете, повтев, повтеа, повтел, повтен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25859
1. Посака, почувствува желба.
Англиски: wish, desire
Примери:
Силно му ја стегна раката, повте да го прегрне, но се воздржа.
Повте нешто да им каже, да ги утеши.
2. Се обиде нешто да направи.
Англиски: try
Примери:
Повтел да избега.
Повте да прескокне.
И тој повте да отклучи.
Изведенки
1. повтува несв.
повтуваат
2. повтување ср.
глаг. им.