а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повторувач

мн. повторувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26699
Ученик што го повторува класот.
Англиски: repeater
Употреба: Образование
Изведенки
повторувачка ж.
мн. повторувачки