а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погази

погазат; погазил; погазен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18358
1. Гази малку, кратко време.
Англиски: step Албански: shkel pak
Примери:
За да излезете на патот, ќе погазите малку по калта.
2. Не изврши ветување, изневери.
Англиски: break Албански: shkel premtimin
Употреба: Преносно значење
Примери:
Погази даден збор.
Погази клетва.
Погази закон.
Погази вера.
Изведенки
1. погазува несв.
погазуваат
2. погазување ср.