а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погине

погинат; погини, погинете; погинав, погинаа; погинал; погинат, погинев, погинеа; погинел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17319
1. Изгуби живот со насилна смрт.
Англиски: get killed Албански: mbytet, vdes
Примери:
Во авионската несреќа погинале сите патници.
2. Претера во нешто, пропадне, се премори од настојување да постигне нешто.
Англиски: die Албански: vdes
Употреба: Преносно значење
Примери:
Погине од мерак.
Погине од работа.
Погине од учење.
Изведенки
1. погинува несв.
погинуваат
2. погинување ср.
глаг. им.