а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поглавар

мн. поглавари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9567
1. главатар
Англиски: leader Албански: pris
2. Тој што е на чело, прв во хиерархијата.
Англиски: head Албански: pris
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Поглавар на Македонската православна црква.
Поглавар на Исламската верска заедница.