а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погладува

погладуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54696
Помине некое време во гладување.
Англиски: hunger
Примери:
Погладуваа малку, ама сега се добри, се накренаа.