а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погледа

погледаат; погледал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3040
1. Гледа малку, кратко време.
Англиски: look Албански: shoh
2. Причува, се погрижи за некого или за нешто некое време.
Англиски: babysit Албански: shikoj, kujdesem
3. (се погледа) Задржи поглед на себе.
Англиски: look Албански: shikohem, shihem
Примери:
Се погледа во огледалото.
Погледај се како изгледаш!
4. (се погледа) Насочи поглед еден кон друг, заемно.
Англиски: look Албански: shikohen
Примери:
Се погледаа и ништо не рекоа.
Изведенки
1. погледува несв.
(се) погледуваат
2. погледување ср.
глаг. им.