а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погнаси

погнасат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извалка, направи нешто да биде нечисто, неубаво.
Англиски: stain
Примери:
Ја погнаси целата кујна.
2. (се погнаси) се згади
Примери:
Се погнасив од твоиве нечисти чорапи.