а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погнете

погнетат; погнети, погнетете, погнетов, погнетоа, погнел, (ќе) погнетел, (ќе) погнетеа, погнетен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Гнете малку, кратко време.
Англиски: stuff
Примери:
Го погнете ранецот со книги.
2. Лакомо, брзо изеде.
Англиски: stuff
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги погнете залаците едно по друго набрзина и тргна на училиште.
3. (се погнете) Се истурка, се испика, се пробие со напор.
Примери:
Ги погнел во скривницата.