а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погне

погнат; погни, погнете, погнав, погнаа, погнал, погнат, (ќе) погнев, (ќе) погнеа, (ќе) погнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Спобрка некого, нешто.
Англиски: chase
Примери:
Ја погнале да ја фатат.
2. (се погне) Се спобрка еден со друг.
Англиски: chase
Изведенки
1. погнува несв.
(се) погнуваат
2. погнување ср.
глаг. им.