а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поговори

поговорат; поговорил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31329
поразговара, позборува
Англиски: talk
Примери:
Поговори малку со децата и ги испрати на училиште.
Треба малку да поговориме за овие прашања.