а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поговорка

мн. поговорки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3905
1. Општопозната куса, често синтактички неоформена, изрека со преносно значење, која се искажува како одраз на народната мудрост.
Англиски: saying Албански: proverb
Примери:
Од коњ на магаре.
Ни лук јал, ни лук мирисал.
Сит на гладен не верува.
2. пословица
Англиски: saying Албански: proverb