а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поговор

мн. поговори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12453
1. Текст со завршни зборови, белешки на крајот на книга.
Англиски: epilog Албански: pasthënie
Употреба: Литература
2. Зборови на несогласување, забелешка, возразување.
Англиски: objection Албански: kundërshtim
Примери:
Се согласил без поговор.
Стана без поговор и го напушти состанокот.