а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погодба

мн. погодби
Вид збор: Именка, женски род
1. спогодба, договор
Англиски: agreement Албански: marrëveshje
Примери:
Без погодба нема да ни оди работата.
Се собрале на сред село да прават погодба кого да земат за овчар.
2. услов
Англиски: condition Албански: kusht
Примери:
Под таква погодба не се нафаќа да му работи.