а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погоди

погодат; погодил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1306
1. Даде точен одговор, точно каже, се домисли.
Англиски: guess Албански: qëlloj
Примери:
Погодете што ви донесов.
По гласот погодија кој е.
2. Удри во целта, во некого, во нешто при гаѓање, фрлање и сл.
Англиски: hit Албански: qëlloj
Примери:
Куршумот го погоди прозорецот.
Влезете внатре да не ве погоди некој заскитан камен.
3. Се случи, снајде некого нешто.
Англиски: hit Албански: godet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Скопје беше погодено од силен земјотрес.
Целиот регион беше погоден од силно невреме.
4. Успешно направи нешто, избере во соодветно време, место итн.
Англиски: choose Албански: sukses
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не беа сигурни дали го погодија патот.
5. Направил лош избор.
Англиски: choose Албански: zgjidhje
Употреба: Иронично
Примери:
Ама си го погодил времето, баш на дождот.
Погодил кога да дојде.
6. Договори цена при купување, продавање.
Англиски: negotiate Албански: diskutoj
Примери:
Колку ја погодивте нивата?
7. Земе некого на работа, услуга под определени услови.
Англиски: negotiate Албански: diskutoj
Примери:
Го погодил да му работи летово.
8. Уреди, среди, добро намести; дотера, се погрижи.
Англиски: fit Албански: përshtat
Примери:
Колку да сакаш, нему не можеш да му погодиш.
9. Предизвика кај некого силна емоција, силно засегне, потресе некого.
Англиски: hit Албански: përshtat
Примери:
Смртта на мајката силно го погоди.
10. (се погоди) Се договори со некого, заемно.
Англиски: agree Албански: mirrem vesh
Примери:
По долго пазарење, се погодија за цената.
11. (се погоди) Се дотера, се уреди.
Англиски: prepare Албански: përgatit
Примери:
Се погоди и излезе.
12. (се погоди) Се покаже, се открие, во однос на некоја особина, својство.
Англиски: happen Албански: pëson
Примери:
За среќа, човекот се погоди лекар и им помогна.
Чевлите му се погодиле тесни на нога.
13. (се погоди) Се случи, се поклопи со нешто.
Англиски: happen Албански: pëson
Примери:
Првото дете се погоди машко.
Таа година зимата се погоди долга и сурова.
14. (се погоди) Се истера, се метне на некого.
Англиски: come Албански: përngjan
Примери:
Синот се погоди на мајка си.
Изведенки
1. погаѓа несв.
(се) погаѓаат
2. погаѓање ср.
глаг. им.
3. погодува несв.
(се) погодуваат
4. погодување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК