а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погодност

мн. погодности
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19704
1. Својство на тоа што е погодно за нешто.
Англиски: suitability Албански: komoditet, përshtatshmëri
2. удобност
Англиски: comfort Албански: komfort, komoditet
Примери:
Продавачот ни ги покажа сите погодности на возилото.
3. повластица, олеснување
Англиски: bonus Албански: lehtësim, benefit
Примери:
Добивме некои погодности за купување на станот.