а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погодок

мн. погодоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19637
1. Удар во целта при гаѓање.
Англиски: hit Албански: goditje
2. Добивка на лотарија, поен во игра, натпревар и сл.
Англиски: prize Албански: fitim
Изрази
Полн погодок - добар, прецизен погодок.
Полн погодок - добро смислен и изведен план, акција; полн успех во нешто.