а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поголем

поголеми
Вид збор: Придавка
Ранг: 422
Компаратив од голем.
Англиски: large Албански: më i madh
Примери:
Од идниот месец ми ветија поголема плата.