а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поголтне

поголтнат; поголтни, поголтнете, поголтнав, поголтнаа, поголтнал, поголтнат, (ќе) поголтнев, (ќе) поголтнеа, (ќе) поголтнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27095
1. голтне
Англиски: swallow
2. Направи обид за голтање.
Англиски: swallow
Примери:
Тој само поголтна суво и продолжи да гледа во јадењето.
Изведенки
1. поголтнува несв.
поголтнуваат
2. поголтнување ср.
глаг. им.