а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погони

погонат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Гони некого малку, кратко време.
Англиски: chase
Примери:
Го погони малку и се откажа.
2. (се погони) Се гони со некого, заемно кратко време.
Англиски: chase
Примери:
Кокошките малку се погонија и влегоа во кокошарникот.