а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погонски

погонскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22680
Што се однесува, што е наменет, што припаѓа на погон.
Употреба: Технологија
Примери:
Погонско гориво.
Погонска сила.
Погонски работници.
Погонски инженер.