а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погордее

(се) погордеат; погордеј се, погордејте се, се погордеав, се погордеаја, се погордеал, погордеан, (ќе) се погордеев, (ќе) се погордееја, (ќе) се погор ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се гордее малку, кратко време.
Англиски: pride
Примери:
Зошто со тој успех да не се погордеат малку?
2. Стане премногу горд, надмен.
Англиски: pride