а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погори

погорат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45136
Гори малку, кратко време или уште малку.
Англиски: burn
Примери:
Нека погори свеќата, па угаснете ја.
Ќе погориме неделава од дрвата, па ќе треба да се купат.