а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погорчи

погорчат
Вид збор: Глагол, свршен
Горчи некому малку, кратко време.
Примери:
Ќе ти погорчи лекот, ама брзо ќе помине.
Изведенки
погорчува несв.
погорчуваат