а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погосподини

(се) погосподинат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане господин, измени држење, однесување.
Албански: bëhet zotëri
Употреба: Преносно значење
2. Се возгордее, се направи важен.
Албански: bëhem i rëndësishëm
Употреба: Преносно значење
Изведенки
погосподинува несв.
(се) погосподинуваат