а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погости

погостат; погостил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50313
1. гости
Англиски: treat Албански: gostit
Примери:
Тој нѐ погости нас со чај и колачи.
2. Гости некого, прими на гости за некое време.
Албански: gostit
Примери:
Ќе ги погостиме неделава, па ќе си одат.
3. (се погости) се почести, се послужи
Англиски: serve Албански: gostitem
Примери:
Денот е таков да се погостиме.