а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пограничен

пограничниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 28679
1. Што е, што се наоѓа покрај државната граница.
Примери:
погранично население
погранични места
2. Што служи за обележување на границата (столб, камен, земјиштен појас).
3. Што се случил или што се случува на границата.
Примери:
пограничен инцидент
пограничен промет