а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пограѓани

пограѓанат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29905
1. Направи некого граѓанец (обично за селанец).
Албански: bën qytetarë
Употреба: Разговорно
Примери:
Татко му сакаше да го пограѓани, да му даде занает во раце.
2. (се пограѓани) Се направи важен, се смета за граѓанин.
Албански: qytetrohem
Употреба: Иронично , Разговорно
Примери:
Тој не се возгордеа како некои селани што се пограѓаниле.
Изведенки
1. пограѓанува несв.
(се) пограѓануваат
2. пограѓанување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК