а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пограѓани

пограѓанат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30257
1. Направи некого граѓанец (обично за селанец).
Албански: bën qytetarë
Употреба: Разговорно
Примери:
Татко му сакаше да го пограѓани, да му даде занает во раце.
2. (се пограѓани) Се направи важен, се смета за граѓанин.
Албански: qytetrohem
Употреба: Иронично , Разговорно
Примери:
Тој не се возгордеа како некои селани што се пограѓаниле.
Изведенки
1. пограѓанува несв.
(се) пограѓануваат
2. пограѓанување ср.
глаг. им.