а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погрвала

погрвалаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Грвала малку, кратко време.
Англиски: roll
Примери:
Го погрвала малку каменот и го остави.
2. (се погрвала) се потркала
Англиски: roll
Примери:
Дури и татко ми се погрвала по тревата.