а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погрден

погрдни
Вид збор: Придавка
Ранг: 18530
Срамен, лош, непристоен, крајно навредлив.
Англиски: indecent
Примери:
погрден збор
погрден израз
погрдно значење
Изведенки
погрдно прил.
Пример: Зборува погрдно.