а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погребен

погребни
Вид збор: Придавка
Ранг: 12665
Што се однесува, што е наменет на погреб.
Англиски: funeral
Примери:
Погребно претпријатие.
Погребна поговорка.
Погребна кола.