а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погребе

погребат; погреби, погребете; погребав, погребаа; погребал; погребан; погребев, погребеа; погребел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6844
1. Изврши погреб на мртовец.
Англиски: bury Албански: varros
2. уништи, упропасти, изгуби
Англиски: bury Албански: varros, shkatrroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Извештајот за напредокот во корупцијата ги погреба сите надежи за брз почеток на преговорите.
3. (се погребе) се упропасти
Англиски: bury Албански: varros
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со последните неуспеси на тимот, тренерот наполно се погреба.
Изведенки
1. погребува несв.
(се) погребуваат
2. погребување ср.
глаг. им.