а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погреб

мн. погреби
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3432
1. Полагање на смртните останки во земјата.
Англиски: funeral Албански: varrim, funeral
2. Обред при закоп.
Англиски: funeral ceremony Албански: ritual funerali