а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погрее

погреат; погреј, погрејте; погреав, погреаја; погреал; погреан; погреев, погрееја; погреел; погреен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30063
1. Грее малку, кратко време.
Англиски: warm up Албански: nxeh, ngroh
2. (се погрее) Се грее малку, кратко време.
Англиски: warm up Албански: nxeh, ngroh
Изведенки
1. погрева несв.
(се) погреваат
2. погревање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК