а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погризе

погризат; погризи, погризете; погризав, погризаа; погризал; погризан; погризев, погризеа; погризел
Вид збор: Глагол, свршен
Со гризење оддели, изеде малку.
Англиски: nibble
Примери:
Го погриза јаболкото и го фрли недојадено.
Изведенки
погризува несв.
погризуваат