а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погромаш

мн. погромаши
Вид збор: Именка, машки род
Организатор или вршител на погром.
Изведенки
погромашки прид.
погромашкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи