а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погруби

погрубат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38967
1. Направи нешто да стане грубо, грдо.
Англиски: roughen Албански: ashpërsoj
2. Стане груб.
Англиски: roughen Албански: ashpërsohem
Примери:
Од многу сончање кожата ќе погруби.
Со годините лицето и погрубело.
3. (се погруби) Стане груб.
Англиски: roughen Албански: ashpërsohem
Изведенки
1. погрубува несв.
(се) погрубуваат
2. погрубување ср.
глаг. им.