а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погрчи

погрчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16829
1. Направи некој да стане Грк.
Англиски: grecize Албански: greqizoj
2. Придаде на нешто грчки својства, карактер.
Англиски: grecize Албански: greqizoj
3. (се погрчи) Стане Грк; прими грчки својства, карактер (по јазик, култура, обележја).
Англиски: grecize Албански: greqizohem
Изведенки
1. погрчува несв.
(се) погрчуваат
2. погрчување ср.
глаг. им.