а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погубен

погубниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13119
Што доведува до погубување, уништивање, до пропаст.
Англиски: deadly
Примери:
погубно влијание
погубни последици
погубно дејство
Изведенки
1. погубно прил.
Пример: Тоа решение погубно ќе се одрази врз работата на фирмата.
2. погубност ж.