а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погувее

погувеат; погувеј, погувејте; погувеав, погувеаја; погувеал; погувеан; (ќе) погувеев, (ќе) погувееја; (ќе) погувеел
Вид збор: Глагол, свршен
Гувее малку, кратко време.