а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погушка

погушкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53127
1. Гушка некого малку, кратко време.
Англиски: hug
2. (се погушка) Се гушка еден со друг малку, кратко време.
Англиски: hug
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК